czwartek, 6 czerwca 2019

KOBIETA W KRAKOWSKIM PRZEMYŚLE SŁODOWNICZO-PIWOWARSKIM DOBY WCZESNONOWOŻYTNEJ

Artykuł do pobrania





Badacze zajmujący się historią piwowarstwa zgodnie wskazują, że okres od połowy XV aż po początek XVII wieku to „złoty wiek piwa”. Badając dzieje piwowarstwa krakowskiego, trudno nie zgodzić się z tą opinią. W okresie średniowiecza, ale także we wczesnej dobie nowożytnej, przemysł słodowniczo-piwowarski – jako jedyny - odciskał swój ślad w krajobrazie architektonicznym miasta, zaś grupa osób zawodowo związanych z piwowarstwem należała do najliczniejszych w mieście.

Grafika gdańska autorstwa A. Müllera z serii Der Danziger Frawen und Jungfrawn gebreuchliche  Zierheit und Tracht z roku 1601, przedstawiająca żeńską czeladź piwowarską

Rola kobiet w dziejach tego przemysłu jest mało znana. I nie znalazła – jak dotąd - większego odzwierciedlenia w literaturze przedmiotu. Brak jest odrębnego opracowania poświęconego gospodarczej aktywności mieszczek krakowskich, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i z punktu widzenia pojedynczego rzemiosła. Tym bardziej godna podkreślenia jest rola kobiet w dziejach tego przemysłu. Około 10% browarów prowadzonych było przez kobiety, zaś najbardziej aktywne z nich uzyskiwały znaczną samodzielność. Gromadziły znaczne majątki, swobodnie obracały nieruchomościami, łożyły na wykształcenie dzieci, inwestowały w rozwój własnych przedsiębiorstw. Pozostawiły po sobie znaczący ślad.
Artykuł można pobrać tu:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz